Najem prywatny 2023

najem

Tylko jedna forma opodatkowania, brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu

Od stycznia 2023 roku podatnicy wynajmujący mieszkania „ amatorsko” będą mogli skorzystać z wyłącznie jednej formy opodatkowania.

Prawo wyboru pomiędzy skalą podatkową a ryczałtem zostanie zlikwidowane.

Jak opodatkujemy najem prywatny w 2023 roku? Czy nadal będziemy odliczać koszty uzyskania przychodu??

Od 2023 roku nie można już rozliczać najmu prywatnego wg „skali podatkowej”.

Przepisy wprowadzone przez Polski Ład zrewolucjonizowały opodatkowanie najmu prywatnego od 2023 r. Od 2023 r jedyną dozwoloną formą opodatkowania najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Już od stycznia 2023r. podatnik nie może kontynuować opodatkowania skalą podatkową a co za tym idzie np. amortyzować nieruchomości.

Ostatnim rokiem, który umożliwiał opodatkowanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych był rok 2022.

Najem prywatny 2023 – dwie stawki ryczałtu ewidencjonowanego

Od 1 stycznia 2023 roku wszystkie przychody z najmu prywatnego opodatkowane są 8,5% lub 12,5% stawką ryczałtu  ewidencjonowanego.

Jaką zastosować zatem stawkę ryczałtu dla najmu prywatnego ?

Dwie obecnie obowiązujące stawki ryczałtu dla najmu prywatnego uzależnione są od wysokości uzyskiwanych przychodów.

8,5% stawka ryczałtu będzie miała zastosowanie dla osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku nie przekroczy 100 000 zł,

  1. 12,5% stawka ryczałtu skierowana będzie do osób, których przychód z tytułu najmu w ciągu roku przekroczył 100 000 zł.

Ryczałt ewidencjonowany od najmu prywatnego. Co z kosztami?

Podatnik, który dotychczas rozliczał się na zasadach ogólnych i stosował odliczenia poniesionych kosztów, musi od stycznia zachować szczególną ostrożność. Wraz z przejściem na ryczałt traci on bowiem prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodów. Ta forma opodatkowania nie daje bowiem możliwości odliczania kosztów tj. remonty, odpisy amortyzacyjne, odsetki od kredytu hipotecznego, jak również nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku.

Udostępnij: