IP BOX

Mencel

Pełna księgowość to mój ulubiony sposób prowadzenia rozliczeń przedsiębiorstw. Dzięki kompleksowemu księgowaniu zarówno faktur sprzedaży i kosztowych a także wyciągów bankowych przedsiębiorca ma pełen obraz wyników finansowych swojej firmy, tj. również stanu swoich zobowiązań i należności.

EDYTA MENCEL
Szefowa Kancelarii Podatkowej Mencel

Uzyskaj wycenę

Zależy Ci na czasie? Nie ma problemu. Uzyskaj błyskawiczną wycenę i od razu rozpocznij współpracę z Twoim nowym biurem rachunkowym.

IP box_1

IP BOX

Pomagam przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczą i rozwojową rozliczać ulgę IP BOX. Pozwala ona płacić jedynie 5% podatek dochodowy, co oznacza aktualnie najniższą możliwą stawkę PIT/CIT. 

Czym jest IP BOX?

IP BOX to rozwiązanie dla firm prowadzonych w dowolnej formie, które wytwarzają tak zwane kwalifikowane prawa własności intelektualnej (IP). Takimi prawami mogą być między innymi:

  • autorskie aplikacje mobilne;
  • programy komputerowe;
  • oprogramowanie maszyn i urządzeń;
  • patenty przemysłowe;
  • wzory użytkowe;
  • patenty lecznicze;
  • produkty ochrony roślin.

IP BOX jest jednocześnie ulgą podatkową i sposobem rozliczania działalności badawczej. 

Kto może skorzystać z IP BOX?

Z niskiej, 5% stawki podatku dochodowego mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalność polega na tworzeniu rozwiązań objętych ochroną patentową. Działalność taka musi zostać wydzielona z pozostałej działalności przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca powinien także udowodnić, że poniesione koszty przyczyniły się do powstania kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Urząd dokonuje w tym zakresie kontroli merytorycznej. Nie dotyczy ona jednak twórców oprogramowania komputerowego. Oznacza to, że przedsiębiorcy tworzący oprogramowanie zawsze mogą skorzystać z IP BOX choć w niektórych wypadkach będą zmuszeni wydzielić część działalności odpowiedzialną za badania i rozwój oprogramowania. 

Dzięki mojej pomocy, mogą Państwo całkiem legalnie prowadzić działalność i płacić tylko 5% podatku dochodowego. 

Wszystkich innowacyjnych przedsiębiorców zapraszam do siebie!