Co mają wspólnego amerykańskie pralnie na monety z nowymi obowiązkami biur rachunkowych?

euro-banknote

AML, czyli Anti Money Laundering, to w tłumaczeniu na język polski przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Jest to jeden z wymogów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce, podobnie jak ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo i higiena pracy czy ochrona środowiska.

Termin “pranie brudnych pieniędzy” wziął się właśnie stąd, że amerykańscy gangsterzy w czasach prohibicji otwierali pralnie, by wprowadzić do legalnego obrotu pieniądze ze sprzedaży alkoholu.

Podstawą dobrej współpracy pomiędzy biurem rachunkowym a klientami jest dobra komunikacja, szczerość i rzetelny przekaz, dlatego chcielibyśmy od czasu do czasu opowiedzieć  o tym, jakie dodatkowe obowiązki nakłada na nas nasz ustawodawca.

Od 31 lipca 2021 r. wszystkie biura rachunkowe, czyli nasze biuro też, będą miały obowiązek oceniać czy transakcje, które rozliczamy mogą mieć związek z praniem pieniędzy. Wynika to z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML*). Ponadto musimy weryfikować czy Klienci, których obsługujemy działają transparentnie i nie dokonują transakcji mogących mieć znamiona kryminalnych, np. wywóz znacznych środków gotówkowych zagranicę czy zawieranie umów w nietypowych okolicznościach (np. wielu pośredników bierze udział w transakcji, konta płatnicze są zlokalizowane tzw. rajach podatkowych czy realizowane są płatności gotówkowe na znaczne kwoty).

Wiemy, że nasza współpraca układa się dobrze, ale okresowo będziemy musieli sporządzić z niej raport, dlatego będziemy musieli zapytać Was czasem bardziej szczegółowo o dokonywane transakcje, Waszych kontrahentów, plany biznesowe czy poprosić o okazanie dowodu osobistego – dzięki takim działaniom nasze biuro, zatem i pośrednio i Wy, Drodzy Klienci, będziemy bezpieczni i być może razem uda nam się uniknąć kontrahenta czy transakcji, która mogłaby Was wpędzić w kłopoty finansowe, prawne czy wręcz karne.

Dlatego prosimy o zrozumienie, współpracę w tym zakresie z nami i kontynuowanie naszego wspólnego sukcesu 🙂 Pozdrawiamy

Tekst powstał dzięki współpracy z doradcą podatkowym Samirem Kayali.

Share:

Do you have any questions?

Trust Accountants Who Know the Latest Business Trends.
Call us or write to us.