Wybór sposobu opodatkowania w roku 2024 dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

W związku ze zbliżającym się nowym rokiem przypominamy o 𝐤𝐨𝐧𝐢𝐞𝐜𝐳𝐧𝐨ś𝐜𝐢 𝐝𝐨𝐤𝐨𝐧𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐰𝐲𝐛𝐨𝐫𝐮 𝐬𝐩𝐨𝐬𝐨𝐛𝐮 𝐨𝐩𝐨𝐝𝐚𝐭𝐤𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐚 𝐧𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 rok.

Termin do wyboru formy opodatkowania upływa 𝟮𝟬 𝗹𝘂𝘁𝗲𝗴𝗼 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿𝗼𝗸𝘂.

Warto się do tej decyzji dobrze przygotować. Proszę więc o przeanalizowanie sytuacji swojej firmy i wybranie optymalnej formy płacenia podatku dochodowego.

My ze swojej strony będziemy Państwa wspierać swoją wiedzą i doświadczeniem, bo zły wybór to jak do tej pory zły na cały rok. Może kiedyś to się zmieni…

W roku 2023 sytuacja uległa pewnemu ustabilizowaniu. Tak jak w roku 2023 mamy do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania:

➡️𝐏𝐨𝐝𝐚𝐭𝐞𝐤 𝐥𝐢𝐧𝐢𝐨𝐰𝐲 – płacimy 19% podatku od dochodu bez względu na jego wysokość. Zasada dotycząca wyliczania podatku jest taka sama jednakże dodatkowym obciążeniem będzie konieczność zapłaty 4,9% składki zdrowotnej liczonej od wysokości dochodu. Efektywne obciążenie będzie więc wynosić 23,9%. Istnieje również prawo do odliczenia składki zdrowotnej ale od dochodu i tylko do określonego limitu, w 2023 wynosił on  10.200,00 zł rocznie.

➡️𝐏𝐨𝐝𝐚𝐭𝐞𝐤 𝐰 𝐬𝐤𝐚𝐥𝐢 𝐩𝐨𝐝𝐚𝐭𝐤𝐨𝐰𝐞𝐣 – płacimy 12% podatku do kwoty 120 000 oraz 32 % powyżej tej kwoty. Kwota wolna od podatku wynosi 30 000,00 zł. Dodatkowo w kalkulacji należy uwzględnić obciążenie zysku składką zdrowotną liczoną jako 9% od dochodu. Forma ta może być korzystniejsza niż podatek liniowy dla osób o niższej niż pierwszy próg podatkowy kwocie dochodów i/lub rozliczających się ze współmałżonkiem i/lub posiadających dzieci.

Przypominamy o istnieniu daniny solidarnościowej dla osób, których dochód w roku przekroczy 1000 000, zł. Danina solidarnościowa to 4% kwoty dochodu powyżej 1mln PLN.

➡️𝐑𝐲𝐜𝐳𝐚ł𝐭 𝐞𝐰𝐢𝐝𝐞𝐧𝐜𝐣𝐨𝐧𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲 2%,3%, 5,5%, 8,5%, 10%, ,12, 12,5%,14%, 15% lub 17% przychodu w zależności od rodzaju działalności. Limit opodatkowania podatkiem zryczałtowanym wynosi na rok 2024: 2️⃣ miliony euro.

Ta forma może być korzystna dla działalności o przychodach mieszczących się w limicie, nie generujących kosztów, a także w przypadku stosowania wysokich marż.

W przypadku wyboru ryczałtu składka zdrowotna będzie stałą kwotą miesięczną liczoną jako 9%

✅60% przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł;

✅100% przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł;

✅180% przeciętnego wynagrodzenia według GUS przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

Fiskus zezwolił przy ryczałcie na odliczenie OD PRZYCHODU połowy składki zdrowotnej.

W praktyce oznacza to, że jeżeli na początku roku zapłacą Państwo składkę zdrowotną przysługującą do limitu rocznego przychodu 60.000, a Państwa rzeczywisty przychód wyniesie np. 450 tyś – to na koniec roku obliczy się składkę zdrowotną przysługującą dla najwyższych przychodów (bo powyżej 300 tyś do 2 mln euro) odejmie już wpłacone składki i dopłaci różnice.

Ze zgrubnych wyliczeń, jeżeli poziom kosztów do przychodów nie przekracza odpowiednio

Stawka ryczałtu Stosunek kosztów do przychodów

8,5%                         51%

12%                          37%

15%                          24%

Opłaca się Państwu wybrać opodatkowanie ryczałtem 👍

Chyba że wartość przychodu jest niższa niż odpowiednio:

Stawka ryczałtu Poziom przychodów

8,5%                        76 000,00

12%                         105 000,00

15%                         128 000,00

Wtedy lepsze dla Państwa będzie opodatkowanie w skali 👍

Ze względu na to, że kalkulacja obciążeń fiskalnych przestała być oczywista, przygotowaliśmy dla naszych klientów poglądowy kalkulator porównujący wszystkie dostępne formy.

Pytania odnośnie do kalkulatora proszę kierować do księgowej, obsługującego Państwa firmę.

Jednocześnie, korzystając z okazji uprzejmie prosimy o chwilę refleksji na temat źródeł Państwa dochodu za rok 2023 ze szczególnym uwzględnieniem sprzedaży udziałów lub akcji, dochodów z zagranicy, sprzedaży majątku (w tym nieruchomości) likwidacji spółek i wypłat z zysku, dochodów uzyskiwanych z najmu oraz ewentualnych wypłat z ZUS. Sprawne zebranie wszelkich dowodów pozwoli nam szybko i skutecznie przygotować odpowiednie zeznania roczne i uchroni nas wszystkich przed koniecznością sporządzania korekt i składania wyjaśnień organom skarbowym.

Rozpocznij Nowy Rok z Nowym Biurem Rachunkowym!

Koniec Roku – Idealny Moment na Zmianę

Koniec roku to czas podsumowań, nowych postanowień i planów na przyszłość. To również najlepszy moment, aby poszukać nowego biura rachunkowego, które pomoże Twojej firmie rozwijać się i osiągać sukcesy w nadchodzącym roku.

Dlaczego warto wybrać nasze biuro?

W Biurze Rachunkowym Mencel zrozumiemy, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego Klienta. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam oferować usługi na najwyższym poziomie, dopasowane do specyficznych potrzeb Twojej działalności.

Skontaktuj się z nami już dziś!

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.mencel.com.pl, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach. Aby omówić, jak możemy pomóc w rozwoju Twojej firmy, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu pod numerem 22 290 22 11 lub poprzez e-mail na adres edyta@mencel.com.pl.

Nie czekaj – zadbaj o finansową przyszłość swojej firmy już dziś, wybierając Biuro Rachunkowe Mencel jako swojego zaufanego partnera!

Udostępnij:

Zamów rozmowę z Księgowym

Zamów teraz rozmowę z naszym doświadczonym księgowym, który pomoże Ci uporządkować księgi i zoptymalizować koszty. Dzięki naszej pomocy możesz skupić się na rozwoju swojego biznesu, mając pewność, że aspekty finansowe są w najlepszych rękach